اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

10. ارديبهشت 1399 - 11:22   |   کد مطلب: 33039
حصار علی‌آباد یکی از مناطق حاشیه‌نشین شهر همدان محسوب می‌شود که از معضل نداشتن کلانتری و در نتیجه کاهش ضریب امنیت اجتماعی رنج می‌برد و همین مسئله نگرانی ساکنانش را در پی داشته تا جایی که عرضه‌کنندگان مواد مخدر و سایر مجرمان فارغ‌البال در این منطقه به فعالیت‌های مجرمانه خود ادامه می‌دهند.
در نبود کلانتری هاجولان مجرمان و عرضه‌کنندگان مواد مخدر در حصار علی‌آباد/ ضرورت استقرار کلانتری در محله‌ها

به گزارش صبح الوند، امنیت اجتماعی یکی از ضرورت‌های زندگی شهرنشینی است؛ اما نظر به توسعه روزافزون شهرها و رشد جمعیتی، آمار جرم و جنایت در شهرها افزایش یافته است؛ چنان که امنیت اجتماعی در شهرها با حضور مستمر و گسترده نیروهای انتظامی و پلیس حاصل می‌شود.

ضرورت استقرار کلانتری در محله‌ها

یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد نظم در هر منطقه‌ نیروی انتظامی است که توانمندی بالای این نیرو می‌تواند ضامن امنیت در ابعاد مختلف در آن منطقه باشد و لازم است که تناسبی بین این نیرو و جمعیت و وسعت شهر وجود داشته باشد.

تاسیس کلانتری‌ها در محله‌های مختلف شهر نیز از جمله اقدامات و راهکارهای نیروی انتظامی جهت تضمین امنیت اجتماعی یک منطقه یا محله است‌، بنابراین اگر محله یا منطقه‌ای فاقد کلانتری باشد، ضریب امنیتی این منطقه به شدت کاهش می یابد.

حصار علی‌آباد کلانتری ندارد

حصار علی‌آباد یکی از مناطق حاشیه‌نشین شهر همدان محسوب می‌شود که از معضل نداشتن کلانتری و در نتیجه کاهش ضریب امنیت اجتماعی رنج می‌برد و همین مسئله نگرانی ساکنانش را در پی داشته است.

علی‌آباد در شمال شهر همدان و جنب شهرک فرهنگیان واقع شده، این منطقه پیشتر روستا بوده، اما با گسترش شهر و نزدیکی علی‌آباد به یکی از شهرک‌های پرجمعیت همدان یعنی شهرک فرهنگیان رفته رفته به یکی از محله‌های بزرگ همدان تبدیل شده است.

از سوی دیگر ارزانی زمین و ملک در این منطقه، حصار علی‌آباد را به یکی از مناطق مهاجرپذیر همدان تبدیل کرده و این امر از یک سو افزایش جمعیت و از سوی دیگر افزایش آمار جرم را در پی داشته است.

در این شرایط وجود یک کلانتری در این منطقه امری ضروری می‌نماید، اما متاسفانه حصار علی‌آباد فاقد کلانتری است.

نارضایتی ساکنان علی‌آباد از عدم تاسیس کلانتری در این منطقه

یکی از ساکنین حصار علی‌آباد در گفت وگو با خبرنگار عصر همدان با بیان این که نبود کلانتری در این منطقه مشکلات فراوانی برای ساکنان ایجاد کرده است، اظهار داشت: نزدیکترین کلانتری‌ها به حصار علی‌آباد کلانتری‌های شهرک فرهنگیان و شاه ‌‌پسند است و این دو کلانتری از یک‌سو با حصار فاصله دارند و از سوی دیگر نیز با خیل مراجعه کننده مناطق خود روبرو هستند.

این فرد ساکن در حصار علی آباد با اشاره به این که نبود کلانتری باعث افزایش جرم در این منطقه شده است، عنوان کرد: مواد فروشان در حصار علی‌آباد در نبود کلانتری جولان می‌دهند

وی تاکید کرد: با ترخیص برخی زندانیان به خاطر کرونا که تعدادی از آنها ساکن حصار علی‌آباد هستند نگرانی‌ها در بین خانواده‌ها افزایش یافته است.

یکی دیگر از ساکنین حصار علی‌آباد گفت: زمانی که جرم یا درگیری در این منطقه اتفاق می‌افتد و با پلیس ۱۱۰ تماس می‌گیریم، یا ماموری مراجعه نمی‌کند و یا پس از گذشت زمان زیادی مامور در صحنه حاضر می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر مانند اسنپ‌ها پلیس اپلیکیشنی طراحی می‌کرد که مقصد، مبدا و زمان حضور مامور در صحنه جرم در آن مشخص بود بسیاری از مشکلات حل می‌شد.

تاسیس کلانتری در مناطق حاشیه شهر اولویت نیروی انتظامی همدان

سرهنگ محمد مهرآذین، فرمانده پلیس پیشگیری استان همدان در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان با تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این که پیشگیری از جرم اقدامی موثر‌تر از پیگیری آن در دستگاه قضایی است، اظهار داشت: فرامین و رهنمودهای رهبری در راستای سیاست‌های کلی نظام مبنی بر سامان بخشیدن به مناطق حاشیه‌نشین و پیشگیری از ناهنجاری‌های عمومی ناشی ازموارد مندرج در بند ۴۹ سیاست‌های نظامی در برنامه توسعه و نیز تاکید ایشان در بین فرماندهان ناجا و تاکید جدی معظم له در خصوص ضرورت حضور به هنگام و سریع و موثر واحدهای انتظامی در مناطق حاشیه نشین در دستور کار نیروی انتظامی استان قرار دارد.

مهرآذین افزود: فلسفه وجودی کلانتری در یک جغرافیا بستگی به جمعیت و میزان جرم و جنایت در آن منطقه دارد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر بنا بر اهداف معاونت طرح و برنامه ناجا در قسمت‌های مختلف استان و شهرستان‌های وابسته پاسگاه و کلانتری به اندازه کافی داریم گفت: در بخشی از شهر همدان نیز بحث ایجاد و تاسیس کلانتری در دستور کار قرار دارد که بنا بر مصوبات به موقع در این خصوص اطلاع رسانی می‌شود.

فرمانده پلیس پیشگیری نیروی انتظامی استان همدان با تاکید بر این که استقرار و ایجاد کلانتری در یک منطقه در کاهش آسیب‌ها نقش بی‌نظیری دارد عنوان کرد: یکی از میدانی‌ترین حوزه‌های کلانتری بخش‌‌ها محسوب می‌شود

حصار علی‌آباد در حوزه استحفاظی کلانتری ۱۹ شهرک فرهنگیان قرار دارد

مهرآذین ادامه داد: حصار علی‌آباد در حوزه استحفاظی کلانتری ۱۹ شهرک فرهنگیان قرار دارد و رابطین انتظامی و آگاهی با توجه به شناسایی اماکن جرم خیز در این منطقه اقدام می‌کنند.

رئیس پلیس پیشگیری با اشاره به این که آلوده کردن جوانان یکی از دسیسه های دشمن است و پلیس با اشراف اطلاعاتی با این دسیسه مبارزه خواهد کرد، گفت: مردم باید به این امر مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند و با نیروهای انتظامی و پلیس همکاری کنند.

تاسیس کلانتری در مناطق حاشیه‌نشین در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد

وی تصریح کرد: عملیاتی شدن نقش نیروهای انسانی مستلزم همکاری با نهادهای ذی‌ربط از جمله شهرداری است که این نهاد می‌تواند با نصب چراغ‌های روشنایی بیشتر در معابر مناطق حاشیه نشین باعث جلوگیری از جرم و جنایت شوند.

مهرآذین با تاکید بر رعایت ساز و کار ایجاد و استقرار کلانتری‌ها و رعایت فاصله بین آنها گفت: قطعا تاسیس کلانتری در مناطق حاشیه‌نشین در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد و فرماندهی انتظامی استان نیز نگاه ویژه‌ای به مناطق حاشیه شهر دارد

انتهای پیام/ آ

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان