اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

8. آبان 1399 - 9:45   |   کد مطلب: 24190
همزمان با آغاز فصل خانه تکانی
مراقب این شوینده ها باشید
با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال شمسی بسیاری از خانم های ایرانی خود را آماده رسیدن بهار کرده و خانه تکانی می کنند، اما نکته مهم و حائز اهمیت آن است که برخی مواد شوینده حاوی ماده های خطرناک سمی و سرطانزا بوده که هنگام خرید محصول باید به آن توجه و از خریداری آن ها اجتناب کرد

به گزارش صبح الوند، این شوینده ها که در استفاده از ان باید رعایت کرد به رشح زیر است:

 

خوشبو کننده های هوا

برخی مواد شیمیایی موجود در خوشبو کننده های هوا به مخاط های بینی آسیب می رسانند، فرمالدهید ماده شناخته شده سرطان زا و بسیار سمی است.

 

فنل یکی از خطرناکترین مواد در خوشبوکننده ها بوده که می تواند منجر به ایجاد کهیر، تشنج، اختلال سیستم گردش خون، کما و حتی مرگ شود.

 

ماده ای خطرناک در پاک کننده ها

 

آمونیاک یک ماده شیمیایی فرار بوده که می تواند به چشم ، دستگاه تنفسی و پوست آسیب رساند، این ماده در بسیاری ازپاک کننده ها و شوینده ها وجود دارد.

 

خطر مرگ نتیجه ترکیب سفید کننده با شوینده های دیگر سفید کننده ها می توانند به پوست، چشم و دستگاه تنفسی آسیب برسانند، به همین دلیل هرگز نباید سفید کننده ها را با مواد شیمیایی حاوی آمونیاک ترکیب کنید زیرا گازی متساعد می شود که خطرمرگ دارد.

 

شامپوهای فرش و موکت

 

 

این پاک کننده ها شامل مواد بسیار سمی و سرطان زا پرکلراتیلین بوده که آسیب های جدی به کبد، کلیه ها و سیستم عصبی وارد می کند، از طرفی هیدروکسید آمونیوم ماده سمی دیگری در این شامپوها است که آسیب رسان به چشم، پوست بوده و مجاری تنفسی را تحریک می کند.

 

شوینده های ماشین ظرفشویی

 

مواد شوینده ماشین های ظرفشویی حاوی کلرزیادی بوده وبه دلیل حالت ژله ای بودن علت مسمومیت بسیاری از کودکان است.

 

لوله بازکن ها

 

معمولا شامل اب قلیایی بوده که می تواند پوست و چشم را سوزانده و در صورت بلع مری و معده را دچار آسیب جدی می کند.اسید هیدروکلریک ماده دیگری در لوله بازکن ها بوده و آسیب رسان جدی برای چشم و پوست بوده وبه کلیه ها، کبد، و دستگاه گوارش صدمه وارد می کند.

 

تمیز کننده های ضد قارچ سرطان زا

 

پاک کننده ها ضد قارچ و کپک معمولا حاوی هیپوکلریت سدیم به عنوان آسیب رسان به ریه ها، فرمالدئید ماده بسیار سمی و سرطان زا بوده به همین دلیل در انتخاب این محصول ها دقت کنید.

 

پاک کننده گاز

برخی تمیز کننده های گاز شامل آب قلیایی (هیدروکسید سدیم) بوده که می تواند به پوست و چشم آسیب برسانند. پاک کننده های ضد باکتری اغلب حاوی تریکلوزان بوده که از طریق پوست جذب شده و آسیب کبدی ایجاد می کنند.صابون های ضد باکتری در افزایش باکتری های مقاوم به دارو در بدن نقش دارند.

 

جرم گیرهای دستشویی

 

پاک کننده سرویس های بهداشتی ممکن است حاوی مواد خطرناک اسید هیدروکلریک یا سفید کننده هیپوکلریت باشد

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پرتال جامع آستان قدس رضوی: باب الرضا (ع) -حرم امام رضا (ع)
دانا
هواشناسی همدان