اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

8. تير 1396 - 23:39   |   کد مطلب: 25659
بین واحدهای ارتش ترکیه و نفرات یگان‌های مدافع خلق، از گروه‌های تحت حمایت آمریکا در شمال سوریه تبادل آتش روی داده است.

به گزارش صبح الوند به نقل از اعتدال، ارتش ترکیه روز چهارشنبه ٧ تیر (٢٨ ژوئن) در اطلاعیه‌ای گفت که مواضع یگان‌های مدافع خلق در شمال سوریه هدف آتش یگان‌های توپخانه ترکیه قرار گرفته است. در این اطلاعیه آمده است که مواضع یگان‌های مدافع خلق در واکنش به تیراندازی این گروه به سوی یک گروه شبه‌نظامیان تحت حمایت ترکیه در حوالی شهر اعزاز واقع در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه هدف آتشباری ارتش ترکیه قرار گرفته است.

 

شهر اعزاز در اختیار شبه‌نظامیان مخالف حکومت سوریه است که از حمایت دولت ترکیه برخوردارند. به گفته ارتش ترکیه، نیروهای یگان‌های مدافع خلق مواضع این گروه را زیر آتش مسلسل سنگین گرفته بودند.

 

یگان‌های مدافع خلق که عمدتا، اما نه منحصرا از شبه‌نظامیان کرد تشکیل شده، در عملیات علیه نیروهای داعش از حمایت آمریکا برخوردار است، اما دولت ترکیه آن را شاخه حزب کارگران کرد - پ‌ک‌ک - در سوریه توصیف می‌کند. ترکیه حزب کارگران کردستان را سازمان تروریستی می‌داند.

 

دولت ترکیه نگران آن است که در صورت تحکیم موقعیت یگان‌های مدافع خلق، این گروه در نظر داشته باشد بخشی از خاک سوریه را از آن کشور جدا کند و یک منطقه خودگردان یا حتی کشور مستقل در آن ایجاد کند. از نظر دولت ترکیه، چنین تحولی ممکن است باعث برانگیختن کردهای ترکیه برای دست زدن به اقدامی مشابه شود.

 

در ماه اوت سال گذشته، ارتش ترکیه عملیات موسوم به "سپر فرات" را در منطقه مرزی با سوریه آغاز کرد که هدف از آن پاکسازی مناطق مرزی شمال سوریه از نیروهای داعش و سایر گروه‌های تندرو و همچنین جلوگیری از حضور شبه نظامیان یگان‌های مدافع خلق در این مناطق بود.

 

این عملیات در ماه مارس سال جاری پایان یافته اعلام شد، اما مقامات ترکیه، از جمله رئیس جمهوری آن کشور، تأکید کردند که در صورت لزوم، عملیات را از سر گرفته خواهد شد. با افزایش فعالیت و نفوذ یگان‌های مدافع خلق ممکن است ارتش ترکیه در نظر داشته باشد که بار دیگر حضور موثرتری در این منطقه داشته باشد.

 

در ماه مه، ایالات متحده تصمیم گرفت به عنوان بخشی از برنامه آزادسازی شهر رقه، مرکز گروه داعش، تسلیحات و تجهیزات بیشتری در اختیار یگان‌های مدافع خلق قرار دهد. این تصمیم با واکنش تند دولت ترکیه مواجه شد که آن را ناقض سیاست قبلی ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در "تروریستی" دانستن حزب کارگران کردستان توصیف کرده است.

 

آمریکا در حمایت از شبه نظامیان تحت حمایت خود در عملیات علیه داعش در مواردی نیروها و هواپیماهای نظامی سوریه را نیز هدف قرار داده است. همچنین، در ماه آوریل آمریکا در واکنش به گزارش‌های حاکی از کشته شدن غیرنظامیان در حمله شیمیایی ارتش سوریه، یک پایگاه نیروی هوایی این کشور را هدف حمله موشکی قرار داد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان