اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

23. دى 1399 - 9:48   |   کد مطلب: 1608
جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آمریکا در این دو هفته که به خود فرصت داده بداند جنگ، انرژی‌ها را فعال می‌کند و روح جهاد را نزد مسلمانان گسترش می‌دهد.

به گزارش صبح الوند به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر امروز در همایش «سوریه سنگر مقاومت» اظهار داشت: ما در آستانه یک نقطه عطف راهبردی در سرنوشت این منطقه و به نوعی در دنیای اسلام هستیم.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران تصریح کرد: احتمال وقوع واقعه‌ای سنگین با پیامدها و دامنه‌های تاثیر زمانی و جغرافیایی وسیع وجود دارد؛ یک التهاب روانی و سیاسی تحت تاثیر استراتژی نظام سلطه و دنیای استکبار با مدیریت آمریکا به وجود آمده است.

وی یاد آور شد: آنچه که امروز شاهد آن هستیم حاصل تراکم شکست‌های آمریکا و متحدین غربی و منطقه‌ای او در اعمال استرتژی‌های سه دهه گذشته است؛ به صورت طبیعی منطقه‌ای که به نام خاورمیانه یا به عبارتی جهان اسلام و در ادبیاتی دقیق غرب آسیا معروف است دارای ۴ موضوع کلیدی است.

سردار سلامی افزود: راهبرد نظام سلطه و خصوصا آمریکا حول محور این ۴ موضوع کلیدی شکل گرفته و در جریان است؛ این ۴ موضوع عبارتند از اسلام، انرژی، ژئوپولوتیک و امنیت رژیم صهیونیستی.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران گفت: این ۴ موضوع اساسی پیکره بندی و اسکلت اصلی راهبردهای آمریکا را در این منطقه شکل داده است؛ شکست‌های استرتژیک آمریکا حول این ۴ هدف کلیدی عامل تغییر و چرخش سیاست‌های آمریکا در مناطق گوناگون خاورمیانه و جهان اسلام شده است.

وی اضافه کرد: پیدایش خاورمیانه جدید یا خاورمیانه بزرگتر به مفهوم نوسازی سیاسی خاورمیانه یعنی تغییر نظام‌های غیر دلخواه آمریکایی‌ها در این منطقه و همسو سازی همه نظام‌ها با منافع حیاتی ایالات متحده آمریکا دراین منطقه یکی از نقشه‌ها و الگوهای جامع استراتژیک آمریکایی‌ها برای تحول سیاسی در این منطقه بوده است.

سردار سلامی افزود: اگر دقت کنید تحولات نظامی که بازتاب اندیشه‌های راهبردی و سیاسی آمریکا در این منطقه بوده همگی منطبق بر این نقشه جامع است یعنی تشکیل منطقه‌ای که در آن امریکایی‌ها فضای تنفس حیاتی آزادانه‌ای را برای تنظیم سیاست‌های جهانی خود در اختیار داشته باشند.

وی تصریح کرد: چرا که قلب آسیا، خاورمیانه و جهان اسلام سکوی پرش همه قدرتها به سمت قدرت واحده جهانی است بدون تسلط خاورمیانه، تسلط بر جهان ممکن نیست.

سردار سلامی افزود: ایده جهانی شدن یک قدرت از نقطه محوری خاورمیانه و جهان اسلام عبور می‌کند چرا که اینجا هم نفت و هم موقعیت ژئوپولوتیک دارد و این دو ، دو عنصر هویت بخش و قدرت بخش برای هر هویت سیاسی است که بخواهد از خود توصیفی جهانی داشته باشد و به همین دلیل استراتژی تسلط آمریکا بر منابع نفتی جهان به عنوان اهرم تنظیم کننده تسلط سیاسی او در اروپا بر چین، ژاپن، آمریکا جنوبی، خاور دور، آفریقا نیز یک استرتژی است.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران ادامه داد: ذخایر انرژی عمده جهان در این منطقه قرار دارد و همین موضوع ارزشهای سیاسی این منطقه و چشم انداز‌های ژئوپولوتیک آن را در جهان ممتاز کرده است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که اسلام آمریکایی را در مقابل اسلام ناب خالص و انقلابی قرار دهند؛ تا بتوانند مزیت‌ها و قدرت برانگیختگی و بعثت و بسیج انرژی‌های جهان اسلام که ناشی از الهامات اسلام انقلابی و انقلاب اسلامی است را در قالب یک اسلام جعلی آمریکا ساخته، منفعل و به شکلی استحاله کنند و در واقع تصویر بسازند که متناسب با نیازها، نیات و ایده ال‌های سیاسی آنهاست؛ خاورمیانه و جهان اسلام در مرکز مبادلات اقتصادی جهانی قرار دارد و یک منطقه پرکشش اقتصادی برای تولیدکنندگان ثروت در جهان به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: امتیازها و مزیت‌های ژئوپولوتیک خاورمیانه در کنار نفت و یک فرهنگ غنی از اسلام و منطقه‌ای که رژیم جعلی صهیونیستی به عنوان یک نقطه در درون آن کاملا هضم شده است به آمریکایی‌ها این ایده را القا کرده که برای دهه‌های متمادی باید مرکز ثقل منافع حیاتی آمریکا در این منطقه قرار داده شود.

سردار سلامی تصریح کرد: اما با وجود اینکه ظرف دهه‌های گذشته، آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی و متحدین وابسته‌ای منطقه‌ای آنها از همه سناریوها، سیاست‌ها و استراتژی‌ها برای دستیابی به اهداف بلند سیاسی خود استفاده کردند و در همه آنها شکست خوردند؛پژواک، انعکاس و بازتاب این شکست‌ها منجر به تلاش‌ آمریکایی‌ها برای رخنه در مرکز ثقل مقاومت اسلامی یعنی سوریه شده است.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران گفت: سوریه میدان پاتک دنیای استکبار در مقابل تحولاتی است که فضای تنفس سیاسی و شعاع نفوذ امریکا را تنگ کرده است؛ نفخه صوری ایجاد شده است.

وی ادامه داد: موج بیداری اسلامی یک واقعیت است که در مقابل سناریو‌های آمریکا در حال عمل کردن است؛ از یک سو طبقات اجتماعی در اثر نهضت بیداری اسلامی با سیاست‌های توسعه طلبانه آمریکا آشنا شدند؛ و از سوی دیگر تلاش و سخت کوشی و مقاومت بسیار سنگین از طرف امریکا و متحدانشان برای حفظ متصرفات سیاسی در جریان است.

سردار سلامی تاکید کرد:برخورد این دو واقعیت‌ چهره تحولات این منطقه را شکل می‌دهد، آنها از مداخلات گذشته خود جز شکست دستاوردی را نداشتند؛ اگر به سیمای تحولات گذشته این منطقه نگاه شود، خواهیم دید هر مداخله نظامی آمریکا که با هدفی دقیق و برای دوره زمانی کوتاه و دستیابی به منافع سیاسی بزرگ طرحی و اجرا شده کاملا به شکست کشیده شده است.

وی افزود: دوبار مداخله نظامی امریکا در عراق هیچ دستاورد جز روشن و چشم انداز مثبتی به جز هزینه کرد اقتصادی فراوان، فرسوده کردن ارتش قدرتمند آمریکا، نزول هیمنه و اعتبار و پرستیژ این قدرت در جهان و توسعه نفرت از آمریکا در افکار عمومی جهان به ویژه مسلمانان نداشته است.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران ادامه داد: دستاورد مداخله نزدیک به ۱۰ سال آمریکا به عراق را چگونه می‌توان توصیف کرد و چه مفاهیمی می‌تواند این همه هزینه کرد سیاسی، اقتصادی، انسانی و روانی را توجیه کند؟

وی گفت: آیا این عبرت برای نظامی کردن مضاعف مجدد این منطقه کافی نیست؟ مداخله آمریکا در افغانستان چه پیامد و دستاوردی برای امریکایی‌ها به دنبال داشته است. آیا امریکایی‌ها توانستند با این مداخلات مانع از گسترش و توسعه افراطی‌گری و خشونت و تروریسم شوند؟

سردار سلامی تصریح کرد: صدها هزار کشته و مجروح در عراق و افغانستان تحت تاثیر مداخلات آمریکایی‌ها آیا یک رهاورد مثبت برای ملت‌های این کشورها قلمداد می‌شود و پیروزی برای آمریکایی‌ها به شمار می‌رود؟

وی اظهار داشت: چه تحولی و چه تغییری تحت تاثیر این مداخلات جز توسعه ناامنی، فقر، آوارگی، یتیم شدن فرزندان خردسال، آواره شدن مردم مسلمان، توسعه فساد، ترور و ناامنی داشته است؟ آیا با مداخلات گذشته نظامی امریکا که با پوشش مفاهیمی شیک و جهان پسند تحت عنوان دموکراسی سازی و آزادی بوده، رفاه و امنیت صورت گرفته است؟

جانشین فرمانده سپاه پاسداران ادامه داد: ما واقعیت‌های این منطقه را می‌بینیم؛ آیا استراتژی آمریکا برای امنیت رژیم صهیونیستی توانسته امنیت را به این رژیم برگرداند؟ اگر این چنین است چرا جنگ‌های ۳۳ و ۲۲ روزه در لبنان و غزه ارتش رژیم صهیونیستی را با عجز و درماندگی مواجه کرد.

وی افزود: چرا امنیت امروز مفهومی مفقود شده برای همه کسانی است که از سیاست‌های آمریکا تبعیت می‌کنند؛ آیا روند سازش با رژیم صهیونیستی که نقش راه امریکا برای امنیت بخشی به رژیم صهیونیستی بوده موفق بوده است؛ آیا مداخلات آمریکا در طرف مقابل جز افزایش روحیه جهاد و مقاومت و ایستادگی برای ملت‌هایی که تصمیم گرفتند به دور از اندیشه طراحی و خاص آنها زندگی کنند تاثیر دیگری داشته است، خیر. مطمئنا ما با تکیه بر تجربیات گذشته، پاسخ‌های روشن و میدانی برای این سوالات داریم.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران گفت: هر کس از تاریخ درس نگیرد مجبور به تکرار تجربه‌های تلخ آن خواهد بود؛ سنت‌ها الهی بلاتغییرند.روند‌های جاری و گذشته دراین منطقه عبرت‌های بزرگی را به همه جهان نشان داد؛ درس‌های تاریخی و جاودانه، عبرت‌های بزرگ، آموختنی، مهم و سرنوشت ساز که اگر قدرت‌ها بدون تکیه بر آنها سیاست‌های خود را دنبال کند مطمئنا گرفتار ناکامی‌ها و تلخی‌های آن تجربیات خواهند بود.

وی تاکید کرد: تجربیات سه دهه اخیر ما در اینجا نشان داد مداخله نیروهای فرامنطقه‌ای در این منطقه هرگز به زمان خاصی محدود نخواهد بود.

اگر قدرتی از مفهوم جنگ محدود سخن بگوید بزرگترین اشتباه تاریخی را مرتکب شده است، جهان و خاورمیانه، جهان پدیده ها و دومینوهای سیاسی سیال و توقف ناپذیر است. نه در زمان و نه درمکان.

سردار سلامی ادامه داد: انبساط پذیری بحران دراین منطقه بسیار بالا است؛ آیا مداخله آمریکایی ها در عراق مربوط به همان ۶ ماه بود که آنها طراحی کرده بودند امروز ما در دهمین سال این مداخله هستیم؛ این منطقه همانند باتلاقی است که هر قدرتی در ان فرود رود هر چه دست و پا بزند بیشتر فرو می‌رود. این قدرت خواه آمریکاو خواه غیر آمریکا باشد.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران افزود: آیا مداخلات آمریکایی‌ها در عراق وبازتاب‌های آن به عراق محدود شد؛ این منطقه شبیه آتش فشان است و اگر فعال است قابل مهار نیست؛ ما این واقعیت‌ها را به دشمنان می‌گوییم که مرتکب اشتباه در محاسبه نشوند.

وی اضافه کرد: در امریکا دولت‌ها عوض می‌شوند اما تجربیات ثابت هستند؛ آمریکایی‌ها نباید اشتباهات خود را تکرار کنند. آنها باید واقعیت‌ها را به دقت مطالعه کنند. ما در معرض یک آزمون جدی هستیم؛ برای آمریکایی‌ها زمان آزمون و خطا گذشته است.

سردار سلامی اظهار داشت: اقتصاد آمریکا تحت تاثیراین مداخلات نامحدود دچار فرسایش جدی شده است؛ بحران اقتصادی در غرب ناشی از انتخاب گزینه نظامی برای تغییر سیاسی است.

وی ادامه داد: آیا آمریکایی‌ها توانستند موفقیت‌های نظامی خود را در عراق به زبان سیاسی ترجمه کنند؛ ما یک تجربه بزرگ داریم و آن این است که در این منطقه نمی‌توان با مداخلات سیاسی تحولات سیاسی موفقی را پشت سرگذاشت.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران گفت: واقعیت‌ها در عراق و افغانستان و در بقیه کشورها این را بیان می‌کند پس ما نیازمند یک نگاه جدی و دقیق به تصمیمات خود هستیم؛ بنابراین توصیه می‌کنیم آن چیزی که در پس مداخلات مجدد روی خواهد داد، فرو رفتن نیروهای متجاوز در باتلاقی از زمان ومکان است.

وی اظهار داشت: چه کسی می‌تواند تضمین دهد اگر به سوریه حمله نظامی شود این حمله در درون مرزهای جغرافیایی سوریه محدود بماند آیا کسی می‌تواند تضمین دهد که همه انرژی‌های آزاد شده تحت تاثیر این مداخلات را می‌تواند مهار کند و آیا رهیافتی برای استراتژی مهار وجود دارد.

سردار سلامی گفت: آیا کسی می‌تواندتضمین کند اگر در چارچوب استراتژی آمریکا در سوریه مداخله کرد بازتاب این مداخله امنیت ملی خود آنها را در معرض مخاطره قرار ندهد. آیا کسی می‌تواند این تضمین را ایجاد کند، آیا آتش زدن انبار باروت می‌تواند توسط طرح‌های روی کاغذ مهار شود؟ ما راهی جز بازگشت به واقعیت‌ها نداریم.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران تاکید کرد: سوریه کشوری است که به عنوان یکی از تکیه‌گاه‌های اصلی مقاومت در معرض تهاجم امنیتی، سیاسی و نظامی قرار گرفته است البته مقاومت مردم، ارتش و نظام سوریه ظرف سه سال گذشته در خور تحسین است.

وی گفت: سوریه با فرهنگ و محتوا و مضمون مقاومت آشناست. سوریه جز کشورهایی است که در خط مقدم جبهه پایداری اعراب و مسلمانان در مقابل رژیم صهیونیستی امروز بیش از ۵ دهه مقاومت می‌کند؛ سوریه به عنوان نقطه کانونی مقاومت و تکیه گاه بسیاری از موفقیت‌های نبردهای ۳۳ و ۲۲ روزه است و کشور بزرگی است و مردم سخت کوش، مسلمان و مقاومی دارد.

سردار سلامی تاکید کرد: چشم انداز مقاومت با سوریه بسیار روشن است بنابراین ما توصیه می‌کنیم به تصمیم‌گیران استراتژیست و کارگردانان امنیت ملی در آمریکا و در نزد کشورها و دولت‌هایی که تصمیم گرفتند در تهاجم احتمالی آینده به آنها کمک کنند که این یک بازی بسیار خطرناک است.

وی ادامه داد: راه حل عبور از بحران سوریه هرگز نظامی نیست؛ باید رژیم صهیونیستی که محرک اصلی این جنگ افروزی است در فرمول‌های امنیتی خود تجدید نظر کند. برخورد احساسی و احساساتی با فضای جدید برای رژیم صهیونیستی و آمریکا بسیار گران قیمت و خطرناک است.

سردار سلامی گفت: اگر آمریکایی‌ها قبلا اشتباه نمی‌کردند شاید ما با این قوت این حرفها را نمی‌زدیم اما چون سرتاسر رفتارها وحرکات آمریکا درگذشته این منطقه توام با اشتباه بوده است به انها هشدار می‌دهیم باز هم مرتکب اشتباه مجدد نشوند.

وی افزود: نباید تصور کنند که سوریه در محیط بین الملل تنهاست. این هم جز تصورات نادرست غربی‌ها به شمار می‌رود؛ در هر صورت آنچه که اهمیت دارد این است که ملت، نظام و ارتش سوریه تصمیم گرفته است از خود شرافتمندانه دفاع کند و تاریخ هم نشان داده هر ملتی به دفاع شرافتمندانه روی بیاورد سرانجام سرزمین خود را گورستان متجاوزان خواهد ساخت.

سردار سلامی در پایان یاد آور شد: در این دو هفته‌ای که امریکا به خود فرصت داده بهتر است دقیق‌تر و عمیق‌تر به پیامدهای این تصمیم بیاندیشد و بداند جنگ انرژی‌ها را فعال خواهد کرد و جنگ روح جهاد را نزد مسلمانان گسترش خواهد داد و جنگ هرگز برای غرب منفعت بار نبوده است.

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان