اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

27. دى 1399 - 8:00   |   کد مطلب: 34597
بهنام ملکی گفت: متولیان بورس را مانند نارنجک ضامن کشیده به مردم هدیه دادند و ناگهان رها کردند و حالا شاهد سرمایه های پودر شده ای از آحاد مردم در این کوره پول سوزی هستیم؛ هیچ مسئولی در این زمینه پاسخگو نیست و این سود حاصل از بورس گویا تنها به جیب ۱۵۰ نفر خاص می رود.
یک اقتصاددان و استاد دانشگاه:دستگاه قضایی پولشویی در بورس را محاکمه کند/قوانین بورسی در ایران فشل است/بورس، کوره‌ی

بهنام ملکی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار صبح الوند گفت: متاسفانه بورس به کوره پول سوزی مردم تبدیل شده و به نظر می رسد‌ دولت بخاطر کسری بودجه، بورس را انتخاب کرد تا سرمایه مردم را نابود و بسوزاند.

وی با بیان اینکه سرمایه از جیب توده های مردم به غارت و در نهایت به جیب ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر می رود، گفت: دستگاه قضا باید در این حوزه ورود کند تا شاهد رانت اطلاعاتی نباشیم و یک شبه تمام سرمایه یک خانواده را نابود نکنیم.

این اقتصاددان ایرانی گفت: هجمه سنگین تبلیغات توسط رسانه ها و مسئولین از رئیس جمهور گرفته تا وزرا و نهادهای دولتی به اسم حمایت از تولید بورس را در بوق و کورنا کردند و یکباره زیر پای همه را خالی و حباب را ترکاندند.

ملکی با بیان اینکه شفافیت در بورس حرف اول را می زند گفت: کسانی که تا این حد به مردم آسیب و زیان می زنند و حالا پاسخگوی چیزی نیستند باید مجازات شوند چرا که مصداق های روشنی از تخلفات و سرقت آشکار از مردم در بورس وجود دارد.

وی افزود: به عنوان یک کارشناس اقتصادی تقاضا داریم که دستگاه قضا عده ای را محاکمه کند؛ خصوصا ناظران بورس که مبهم است چه نقشی در این غارتگری داشتند؛ اینکه اگر تخصص نداشتند چرا ورود پیدا کردند؟ و اگر تخصص داشته اند چرا ساکت ماندند و قوانین را فریاد نزدند؟

این اقتصاددان ایرانی با بیان اینکه رانت اطلاعاتی و سیگنال هایی که در بورس فروخته می شود باید شفاف بوده و دستگاه قضا ورود پیدا کند، گفت: نارنجک ضامن کشیده را به مردم هدیه دادند، این رسم و آیین مردانگی نیست.

وی افزود: مردم مراقب کدام سو باشند ؟! آنسوی مرز ، تحریم ؟ این‌ سوی مرز و الطاف مسئولین داخلی ؟ مرتب به همه سرکوفت زدند چون بلد نیستید در صندوق ها سرمایه گذاری کنید با خوشحالی فریاد برآوردید که امریکا ودشمنان ملت از رشد خیره کننده بورس ما ناراحتند و هزاران نسبت ناروای دیگر به ملت نسبت دادید. آقای دژپسند، وزیر اقتصاد در معرفی صندوق پالایش قبل از پذیره نویسی گفتند همه مردم از این فرصت خوب استفاده کنند و صندوق پالایش برای توزیع ثروت بین آحاد ایرانی است و زودتر ثبت نام کنند. بی انصاف هایی که بنام کارشناس در صفحه تلویزیون ظاهر شده و از شاخص چند میلیونی سخن‌ سرایی کردند، اکنون کجایند ؟

اقتصاددان ایرانی گفت: آقای مجمع تشخیص مصلحت و…شما در تلویزیون چه ها که نگفتید اکنون کجایید ؟ آقای نماینده ای که می گفتید اجازه نمی دهیم شاخص از ۲میلیون کمتر شود اکنون کجایید ؟

وی گفت: متولیان، ناظران بورس و قوه قضاییه رسانه ها و نمایندگان مجلس چرا پاسخگو نیستید؟ چرا شاهد یک مورد محاکمه علنی با هیات منصفه تخصصی نبودیم ؟

این اقتصاددان ایرانی افزود: برای ارایه مصادیق مجرمیت تصویری از دونماد پترول و شصدف را مورد واکاوی قرار داده و اثبات می کنیم اطلاعات ناصحیح با نیت فریب کاری احتمالی باعث ناهمترازی تحلیل ها و خسارت بیش از ۱۰ میلیون مخاطب شده است.

وی افزود: بازگشت سرمایه در پترول( گرانفرشی )کمتر از ۳ سال اما در شصدف (ارزان فروشی) ۳۳سال اعلام شده است این در شرایطی است که برخلاف عقل سلیم ، تحلیل بنیادی و…قاعدتا پترول بایستی حداقل ۹ ماه روند صعودی داشت و بالعکس شصدف حداکثر باید یکماهه منفی می شد اما با ارزان فروشی و دستکاری صورت‌گرفته در یک نگاه سایت tsetmc بورس به نظر می رسد سوددهی های واقعی این دو شرکت برعکس در صفحه مذکور درج شده و از این ناحیه خسارات جبران ناپذیری به سهامداران پترول وارد شده است.

اقتصاد دان ایرانی افزود: بالعکس خریداران رانتی یا خوش شانس شصدف با گذشت ۹ ماه از عرضه اولیه این نماد با مصونیت از سقوط بورس همچنان شاهد صعود سهام و رکورد زنی های مستمر ۹‌ماهه با صف های سنگین خریدهستند؛

او ادامه داد: از مقامات ناظر و مسئولین بورس و قضایی می پرسم بجز مالیات درآمدهای هنگفت ناشی از معاملات سهامداران به کدامین حسابها می‌رود ؟مگر شما وظیفه نظارت بر صحت و درستی اطلاعات منتشر‌ شده را ندارید؟ تا جایی که بررسی کرده ایم ایراد چندانی به دو شرکت مذکور وارد نیست، زیرا در پیوست صورتحساب‌ سود ۲۷۷و ۳۵تومانی برای این نمادها درج شده اما شرکت فناوری بورس تهران در مرحله نهایی بخاطر فریب معامله گران از واقعیت ها یا قصور سهوی بجای درج واقعیت ها با انتشار اعداد صوری بی اعتمادی و کلاهبرداری را بر روح و ذهن فعالان بی پناه بورسی حک کرده است.

ملکی تاکید کرد: امیدواریم با انتشار پاسخ کارشناسی روشنگری کنند و یادر صورت صحت ادعا با برکناری و محاکمه علنی قاصران نسبت به بازگشت سرمایه اجتماعی اقدام عاجل مبذول و به افکار عمومی پاسخگو باشند.

انتهای پیام/ آ

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان