اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

8. اسفند 1395 - 22:44   |   کد مطلب: 24106
جمعی از سپرده گذاران موسسه کاسپین که انتظارشان برای دریافت پولشان از این موسسه وارد چهارمین ماه شده دست به قلم شده و برای حل مشکلات‌شان به رئیس جمهور نامه نوشتند.
سپرده گذاران کاسپین به روحانی نامه نوشتند

به گزارش صبح الوند به نقل از تسنیم، ورود به چهارمین ماه سرگردانی سپرده گذاران موسسه مجوز دار کاسپین موجب شد تا بار دیگر جمع کثیری از این افراد در محل اصلی و ساختمان مرکزی موسسه کاسپین واقع در سعادت آباد تهران تجمع کرده و فریاد اعتراضات خود رو به گوش مسئولان دولتی و بانک مرکزی برسانند.

 

اخیرا مقامات بانک مرکزی از قصور درهیئت مدیره موسسه کاسپین خصوصا مدیرعامل و رییس هیات مدیره آن صحبت به میان آورده اند که نقشی موثر در این نابسامانی اوضاع دارند؛ همین موضوع باعث شد تا این انتظار در بین سپرده گذاران ایجاد شود که این 2 نفر در مجمع عمومی عادی موسسه که به طور فوق العاده پنجشنبه گذشته 5اسفند ماه برگزار شده بود، عزل شوند تا شاید گره ای از مشکل کاسپین باز شود.

 

اما اطلاعیه رسمی که در سایت موسسه درج شده نشان میدهد "از آنجایی که دستور جلسه اصلاح ترکیب هیأت مدیره بود و نظر به اینکه تعداد داوطلبین برای عضویت در هیأت مدیره به صورت کامل تاییدیه آنان از بانک مرکزی واصل نگردیده و شرایط هیأت مدیره کامل نشده است تصمیم بر آن شد ،موضوع انتخاب اعضا هیأت مدیره از دستور جلسه خارج شود ."

 

سپرده گذاران عدم تأییدیه بانک مرکزی برای گزینه های جدید ریاست موسسه کاسپین دال بر عدم اراده جدی این بانک برای حل مشکلشان می دانند و در تازه ترین تجمع خود اعلام کرده اند که چرا بانک مرکزی تاییدیه اعضای نامزد در هیئت مدیره را به مجمع فوق الذکر ارسال نکرده است !

 

البته عدم ارسال تأییدیه اعضای نامزد در هیئت مدیره موسسه کاسپین را نمی توان به معنای بی توجهی بانک مرکزی به وضعیت این موسسه دانست چراکه این احتمال وجود دارد که اعضای معرفی شده به بانک مرکزی صلاحیت لازم را از دید مقام ناظر نداشته باشند.

 

طولانی شدن فرایند رسیدگی به وضعیت موسسه کاسپین و عدم بازگشت وجوه سپرده گذاران موجب شده تا این افراد نامه ای به رئیس جمهور نوشته و خواستار ورود دولت به این ماجرا شوند.

 

بسمه تعالی

 

 ‍ ‍ جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهوری

 

 سلام

 

نزدیک به سه ماه است از زیر آواری به نام کاسپین که توسط دست اندرکاران مربوطه  وسکوت  جناب آقای سیف صورت گرفته ؛ فریاد میزنیم ولی گوشی شنوا برای مشکل خود پیدا نمیکنیم ؛اما ما امیدوار همچنان فریاد میزنیم ؛ شاید پس از مرگ صدایمان به گوش مسئولین برسد ؛البته باید به عرض برسانم از صدقه سر بی توجهی مسئولین عده زیادی از سپرده گذاران تا این مرحله رفته اند که عکس آنها در شبکه های اجتماعی موجود است.

 

ریاست محترم دولت تدبیر و امید خواستیم بگوییم برای کلید شما تدبیری اندیشیده نشد و قفلی از قفل مشکلات مردم باز نشد ؛

 

ریاست محترم دولت تدبیر و امید خواستیم بگوییم ته ذره امید مردم برای زندگی بهتر و شرافتمندانه را با بی تفاوتی تان به آنها در دلها خشکاندید.

 

 

 

ریاست محترم دولت تدبیر و امید خواستیم بگوییم ..... ولی میدانیم که همه چیز را میدانید ....نیازی به گفتن نیست ....

 

 

 

    سپرده گذاران کاسپین با مجوز بانک مرکزی

 

 

 

نکته ای که موسسه کاسپین را از داستان سایر موسسات غیرمجاز جدا می کند، مجوزی است که بانک مرکزی در 27اسفندماه سال1394برای این موسسه صادر نموده و نام آن موسسه را در لیست موسسات مجاز در سایت بانک مرکزی و آن هم بدون لحاظ هیچگونه قید و شرطی آورده است.

 

از همین رو مردم سپرده گذار و گرفتار در مواجه با عدم پاسخگویی مسئولان نسبت به وضعیت‌شان خود را در یک تله سازمان یافته از سوی بانک مرکزی و مسئولین کاسپین می بیینند؛ این گروه از مردم خود را فریب خوردگان مجوز بانک مرکزی می نامند؛ چراکه آنان احساس می کنند بانک مرکزی دولت تدبیر و امید علاوه بر ایجاد ضرر مالی، به اعتماد شان به بانک مرکزی  نیز توهین می کند و فارغ از آنکه عذر این گناه را بر عهده بگیرد بلکه با مغالطه و بازی با کلمات و فرافکنی صرفا در حال خرید زمان است نه حل سریع مشکلات .

 

پرسش مهمی که اکنون بسیاری از سپرده گذاران این موسسه را که از تجمیع تعاونی های اعتبار منحله قبلی خصوصا تعاونی اعتبار فرشتگان بعنوان بزرگترین مجموعه و با حدود یک میلیون و چهارصد هزار سپرده گذار در سراسر کشور را درگیر خود نموده این است که باید بر پایه اساسنامه مصوب شورای پول و اعتبار تعاونی بزرگ فرشتگان در این موسسه تجمیع می گردید و اصولا مسایل قبلی آن تعاونی های اعتبار و از جمله ادغام از مسئولیت های قبلی بانک مرکزی بوده و از جمله مسایل داخلی هیئت مدیره موسسه کاسپین بوده و نباید بهانه ای جهت عدم پاسخگویی به مردم و مسدود شدن سپرده های آنها باشد .

 

چرایی دلیل صدور مجوز بانک مرکزی برای کاسپین و تجمیع تعاونی های منحله قبلی از جمله فرشتگان با فرض بحران مالی و دچار کسری و زیان خود از بی تدبیری بزرگ بانک مرکزی است و نقش سوء مدیریت در بانک مرکزی و معاونت نظارت آن به عنوان بالاترین نهاد حاکمیتی ناظر و صادر کننده مجوز را مضاعف می کند در حالیکه مستندات نشان می دهد قبل از تجمیع صورت های مالی فرشتگان با تراز مثبت حسابرسی شده و به اطلاع و تایید قبلی بانک مرکزی و سازمان بورس جهت پذیره نویسی رسیده است !!!

 

مردم سپرده گذار دراین موسسه مالی مجاز بسیار نگران هستند از آن که مسئولان بانک مرکزی بخواهند نسخه موسسات غیر مجاز قبلی همانند ثامن الحجج یا میزان را برای پرداخت سپرده های مردم نزد این موسسه مجاز را تحت عناوینی همانند کسری و زیان بعضی از تعاونی های اعتبار منحله قبل٬ تشکیل دهنده کاسپین ٬اجرایی نمایند که البته این به نوبه خود پدیده ای جدید در تاریخ بانکداری کشور و همچنین باعث صلب اعتماد عمومی به مجوزهای صادره بانک مرکزی خواهد بود !!!

 

مردم در سراسر کشور از بی اعتنایی به مشکل حدود 2 میلیون سپرده گذار گرفتار شده در این بی تدبیری بزرگ متولیان بانکی و پولی کشور  گلایه دارند و هر از چند گاهی با تجمع و تحصن در نقاط مختلف سعی میکنند صدای خود را به گوش مسئولین دولتی خصوصا شخص رییس جمهور برسانند اما دریغ از پاسخی مسئولانه هر چند که بعضا مسئولان بانک مرکزی با فرار رو به جلو همانند دیگر حوادث رخ داده در کشور این مشکل را به غیر از خود مربوط می دانند .

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان