اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

26. بهمن 1396 - 8:44   |   کد مطلب: 28610
یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دولت توان عرضه ارز را ندارد گفت:این اتفاقاتی که باعث افزایش نرخ دلار شده است نشان دهنده ی افزایش تقاضا برای ارز است و این در حالی است که در مقابل این مهم دولت توان عرضه ارز مورد نیاز کشور را ندارد.

محمدعلی خطیب سمنانی، کارشناس مسائل اقتصادی و رییس مرکز مطالعات اتاق بازرگانی مشهد در گفت و گو با صبح الوند،  با اعلام اینکه یکی از مسائل مطرح برای نرخ ارز تحت تاثیر قرار دادن بازار نفت خام  و صادرات به اندازه لازم آن است اضافه کرد: در این راستا باید ارز مورد نیاز را به دست آوریم به طوریکه اگر چنین اتفاقی پیش نیاید تقاضا برای ارز افزایش یافته وعرضه ی ارز نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

 

*دولت توان عرضه ارز را ندارد

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت توان عرضه ی ارز را ندارد ادامه داد: این اتفاقاتی که باعث افزایش نرخ دلار شده است نشان دهنده ی افزایش تقاضا برای ارز است و این در حالی است که در مقابل این مهم دولت توان عرضه ارز مورد نیاز کشور را ندارد.

 

 وی با اشاره به اینکه افرادی که در بازر ارز به صورت قاطع وارد می شوند دلال هایی هستند که با بررسی بازاردر زمان تقاضا برای افزایش ارز آن را جمع آوری و با قیمت بالا می فروشند گفت: در این راستا پولی که تقاضا برای آن افزایش پیدا کند در بحران ها دچار سفته بازی می شود.

 

خطیب با بیان اینکه بسیاری از دلالان تنها می خواهند در بازار ارز دخالت کنند اظهار کرد: این افراد به محض گران شدن ارز آن را جمع آوری و عرضه می کنند به گونه ای که الان در راستای آن دولت مجبور شده است بسیاری از صرافی ها را وادار کند تا ارزهای موجود را عرضه کرده و از افزایش قیمت ارز جلوگیری کنند.

 

افزایش نرخ ارز قدرت خرید پول کشور را کاهش پیدا می کند

 وی همچنین با اشاره به اینکه در راستای افزایش نرخ ارز قدرت خرید پول کشور نیز کاهش پیدا می کند افزود: این افزایش قیمت ارز بر روی قیمت کالا از جمله کالاهای ضروی که در مقابل تغییر قیمت کشش پذیر نیستند تاثیر گذاشته و مصرف کننده دیگر نمی تواند آن کالا را خریدار نکند.

 

*دلالان مقصر اصلی افزایش قیمت ارز هستند

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: دلالانی که در بازار ارز دخالت دارند مقصر اصلی افزایش قیمت ارز هستند و اگر دولت بخواهد این جریان را کنترل کند باید توانایی عرضه ارز مورد نیاز کشور را داشته باشد این در حالی است که دولت توان عرضه این مقدار ارز را ندارد.

 

وی با اعلام اینکه اگر بخواهیم از این افزایش قیمت و مشکلات رهایی پیدا کنیم باید از یک تراز پرداخت های سالم برخوردار باشیم خاطر نشان کرد: اگر به میزان صادرات واردات داشته باشیم نرخ ارز ثابت می ماند به آن دلیل که از باز پرداخت ها تجاری سالمی برخوردار میشویم.

 

*کاهش وابستگی کشور به نفت مهم ترین راه حل برای افزایش هزینه های ارزی است

وی در ادامه نیز با اشاره به اینکه اگر بخواهیم نرخ ارز ثابت و نوسات نیز کم شود باید در مقابل هزینه های ارزی در آمد ارزی نیز داشته باشیم عنوان کرد: تنها راه حل موجود برای این مهم  کاهش وابستگی کشور به نفت است.

 

*اقتصاد وابسته به نفت اقتصاد سالمی نیست

این کارشناس مسائل اقتصادی همچنین با تاکید بر اینکه اقتصاد وابسته به نفت اقتصاد سالمی نیست افزود: ما نمی توانیم تنها متکی به عملی باشیم که عامل آن در اختیار ما نیست و این به گونه ای است که اگر نوسانات قیمت نفت در تحریم قرار  بگیرند و نفت را از ایران خریداری نکنند  دیگر نمی شود نرخ ارز را کنترل کند.

 

وی از جمله راه های موجود دیگر برای حل افزایش قیمت ارز را درآمد ارزی به اندازه مورد نیاز کشور عنوان کرد و گفت: در آمد ارزی نیز حاصل صادرات است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان