اوقات شرعی

 

آخرین اخبار

2. بهمن 1396 - 10:12   |   کد مطلب: 28311
استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه تا زمانی که دلار و یورو در سبد تجارت خارجی ما وجود دارد مصیبت ها همچنان ادامه خواهد داشت:راهکار های پیاده سازی الگوی اقتصاد مقاومتی با حذف سلطه ی دلار و یورو هموار می شود.
استاد اقتصاد دانشگاه تهران

عبدالمجید شیخی، اقتصاددان و نویسنده کتاب اقتصاد و برنامه‌ریزی در گفتگو با صبح الوند با بیان افزایش قیمت دلارباعث افزایش قیمت تمام شده تولیدات داخلی نیز می شود اظهار کرد: با توجه به شرایط  رکودی که بر تولید حاکم شده است افزایش قیمت تولید داخلی می تواند باعث عمیق تر شدن رکود و کاهش قدرت خرید مردم شود.

 

وی در ادامه از جمله آسیب های دیگر افزایش قیمت دلار را افزایش تورم عنوان کرد و گفت: افزایش قیمت ارز باعث ایجاد  تورم و افت ارزش پول داخلی شد که به نسبت قدرت خرید مردم را کاهش و قیمت تمام شده تولید را نیز افزایش داد .

 

این کارشناس اقتصادی همچنین تورم 34 درصدی سال 90 و 91 را ناشی از افزایش قیمت دلار و یورو دانست و ابراز کرد:تورمی که این دولت به دولت قبل نسبت داد و علیه آن سرو صداهایی به پا کرد، تماما ناشی از افزایش قیمت دلار و یورو بود و خود ابین دولت هم دقیقا همین را دارد برای دولت های بعدی به میراث می گذارد.

 

وی با اشاره به اینکه این عامل مهم در متغیر های اقتصادی با وقفه خود را نشان می دهد گفت: این امر در پی این افزایش قیمت ممکن است با اندکی تاخیر اتفاق بیفتد.

 

شیخی با اعلام اینکه مدیریت این امر با مدیریت  اکادمیک برخی از متفکرین متوقف شده است بیان کرد: این افراد در افکاراقتصاد سرمایه داری نسخه هایی می پیچند و می گویند برخی افراد اعتقاد دارند که بایستی نرخ ارز تثبیت، کاهش یا افزایش پیدا کند  که این ها تماما غلط است.

 

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه بایستی تقاضای ارز،  دلار و یورو را در سبد ارزی خود به صفر برسانیم اظهار کرد: در این راستا باید اقداماتی انجام شود  که دلار و یور با ارز کشورهای آفریقایی، جنوب شرق آسیا، آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین هیچ فرقی به حال تقاضا کننده نکند به طوری که این مهم باید از ترکیب سبد ارزی ما خارج شوند و راه حل آن نیز انعقاد قرارداد های پولی دو جانبه و چندجانبه با کشور ها است.

 

وی با بیان اینکه هر کشور باید به طور جداگانه با پول خود مبادله کنند تاکید کرد: اگر این چنین شود اقتصاد کشور ما از زیر سلطه ی عام آمریکا و منطقه ی یورو اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

 

شیخی بابیان اینکه تا زمانی که دلار و یورو در سبد تجارت خارجی ما وجود دارد این مصیبت همچنان ادامه خواهد داشت افزود:  در این راستا متاسفانه نمی توانیم هیچ نوع مدیریتی در اقتصاد داشته باشیم و کشور هایی همانند کشور جنایت کارآمریکا و اروپایی های دقل باز برای ما مدیریت و تصمیم گیر می کنند.  

 

وی در پایان بنا به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه راه قدس از کربلا می گذرد یادآور شد: راهکار های پیاده سازی الگوی  اقتصاد مقاومتی نیز با حذف سلطه ی دلار و یورو هموار می شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
کنگره ملی8000شهیداستان همدان